Buty trekkingowe

buty trekkingowe

Nowe technologie, a przede wszystkim – nowe materiały – wykorzystywane w projektowaniu i produkowaniu butów trekkingowych, bielizny termoaktywnej czy nawet uprzęży i karabińczyków oraz lin, całkowicie zmieniły możliwości, jeśli chodzi o parametry tych przedmiotów. Są one jednocześnie coraz bardziej wytrzymałe lub odporne na mróz, a z drugiej strony mogą być coraz lżejsze – co ma przecież kolosalne znaczenie dla turystów wybierających się w góry i przeliczających dokładnie każdy dodatkowy dekagram wagi.

Odpowiednie buty na szlak

Bez wątpienia niektóre z dodatków nie są potrzebne, jeśli pogoda sprzyja a szlak nie jest zbyt trudny. Niektórzy miłośnicy turystyki górskiej nigdy w życiu nie zdobywali szczytów stylem alpejskim, więc nie znają się na narzędziach asekuracyjnych, nie zakładali nawet nigdy raków i nie zabierali na szlak czekanów. Jednak i dla profesjonalistów, pasjonatów jak i amatorów, obuwie to absolutna podstawa. Buty trekkingowe nie sprawdzą się na bardzo mocno oblodzonym szlaku przy nieustannych opadach śniegu i konieczności wspinaczki po prawie pionowej ściance, ale we wszystkich innych, bardziej umiarkowanych warunkach, buty trekkingowe to już absolutna podstawa.

Takie buty minimalizują ryzyko upadku, pośliźnięcia się lub skręcenia sobie kostki albo stawu skokowego, właśnie poprzez odpowiednie szycie i zastosowanie właściwych, stabilizujących materiałów. Buty takie są nie tylko wodoodporne i doskonale ogrzewają stopę nawet w niskich temperaturach, ale umożliwiają w miarę bezpieczne stawianie stopy na nierównościach czy śliskiej powierzchni, dzięki odpowiednim grubym bieżnikom pod podeszwą.
Buty trekkingowe występują w wielu rozmaitych wariantach, aby każdy turysta górski mógł wybrać idealne rozwiązanie dla siebie.

Są więc:

  • buty męskie, buty damskie lub dziecięce
  • buty do biegu górskiego i agresywnych podejść
  • buty do wejścia rekreacyjnego
  • buty z niską, średnią i wysoką cholewką
  • buty wiązane, wkładane lub na rzep
  • buty z możliwością pomocowania sezonowo kolców.
Share:
SIMPLE SIDE TAB