Czekany

Czekany - jakie użyć w góry?

Bez względu na to, czy czekan ma być pomocny przy profesjonalnym i sportowym wejściu stylem alpejskim, czy też stanowi uzupełnienie wyposażenia zwykłego amatora, który chce być przygotowany na nagłe i nieprzewidziane zmiany warunków pogodowych – warto dokładnie przyłożyć się do jego wyboru. Istnieje bowiem wiele rozmaitych sklepów dla taterników, które oczywiście sprowadzają sprzęty tylko tych firm, co do których mają zaufanie, lub których ceny gwarantują bezproblemowe pozbycie się sprzętu z magazynu. Dla osób ceniących sobie największy wybór asortymentów, pragnących porównać różne czekany i raki jeszcze przed rozpoczęciem sezonu i nabyć je w lepszej cenie – Internet i wirtualny sklep turystyczny dla taterników z całą pewnością mogą okazać się bardzo przydatne.

Cena czekanów może być szalenie zróżnicowana i jest ona w największym stopniu uzależniona przede wszystkim od stylu wspinaczki, do którego mają być one później wykorzystane. Inne czekany powinny interesować profesjonalistów czy półzawodowców, którzy na wspinaczce górskiej znają się nie od dzisiaj, zaś inne wskazane są dla amatorów, którzy w wysokich górskich warunkach dopiero zamierzają odbierać pierwsze szlify. Dla jednych i drugich oczywiście liczy się bezpieczeństwo i możliwość wykorzystania posiadanego sprzętu w każdych warunkach, jednak profesjonaliści przeważnie gotowi są sięgnąć głębiej do kieszeni chociażby po to, aby wybrać model wyprodukowany w lepszej technologii, o bardziej adekwatnym do wspinaczki profilu lub po prostu wykonane z lepszego i trwalszego materiału.

Główne rozróżnienie czekanów może zostać przeprowadzone według poniżej kategoryzacji:

  • Czekany turystyczne. Stworzone z myślą o amatorach, przeważnie z wykorzystaniem aluminium, profilowane są w stopniu nieznacznym.
  • Czekany wspinaczkowe, nazywane także skitourowymi. Adresowane do profesjonalistów, niejednokrotnie stworzone z włókna węglowego zamiast aluminium, muszą być dużo bardziej wytrzymałe i są też mocniej wyprofilowane.
  • Czekany modułowe, a więc popularne składaki. Rzadko spotykane w rękach prawdziwego alpinisty, ale idealnie nadające się jako uzupełnienie wyposażenia górskiego w plecaku amatora, ponieważ zajmują bardzo mało miejsca.
Share:
SIMPLE SIDE TAB