Kaski

Kaski w góry

Nie wszystkie akcesoria oferowane przez sklepy ze sprzętem wysokogórskim, są w równym stopniu przeznaczone dla amatorów i profesjonalistów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ludzie wybierający się po raz pierwszy w wysokie góry jak Tatry kupili odpowiednią ilość profesjonalnego sprzętu, ale nawet najlepiej wyposażona ekspedycja nie będzie bezpieczna, jeśli nie będzie potrafiła świadomie poruszać się po Tatrach lub w krytycznym momencie nie będzie potrafiła wykorzystać sprzętu, który posiada i wnosi ze sobą na sam szczyt. Dlatego tak ważnym elementem troski o bezpieczeństwo w górach jest nie tylko stosowne wyposażenie, ale także przygotowanie turystów na to, co w górach wysokich może ich spotkać.

Największym zagrożeniem dla każdego taternika, także profesjonalisty, jest oczywiście zmienność i nieprzewidywalność warunków, które z każdym kolejnym stumetrowym odcinkiem szlaku mogą dochodzić do ekstremalnych wskaźników. Pogoda w górach zmienia się niesłychanie szybko i dynamicznie, więc już po godzinie od wydawanych ostrzeżeń, warunki na szlaku zmienić mogą się nie do poznania. Wtedy każdy turysta dostrzeże, że jego sprzęt i wyposażenie jest niewystarczające, chociażby po tym, jak szybko zacznie przemarzać do kości – jeśli nie posiada odpowiedniego obuwia czy bielizny termoaktywnej.

Niestety to doświadczenia uczą pokory w górach, więc bardzo często turyści w Tatrach ignorują oczywiste korzyści, jakie dać im może zakładanie kasku na każde wejście. Kask kojarzony jest raczej z podstawowym wyposażeniem profesjonalistów, którzy wspinają się techniką alpejską, poręczując wejścia lub po prostu zdobywając prawie pionowe ścianki.

W rzeczywistości jednak istnieje wiele sytuacji, w których także amatorzy powinni być wyposażeni w kaski, a wśród najważniejszych wymienić trzeba chociażby:

  • wejścia zimowe, czyli przejście nawet bezpiecznym i prostym szlakiem, ale w warunkach wysokiego zaśnieżenia lub oblodzenia szlaku
  • wejścia o podwyższonym poziomie trudności – a więc głównie szlaki w kolorze czarnym i czerwonym, które w zależności od pory roku mogą stwarzać bardzo duże problemy techniczne przy podejściu,/li>
  • wejścia sportowe czy biegi górskie.
    • Share:
SIMPLE SIDE TAB