Odzież termoaktywna | Jak wybrać się w Tatry?

Odzież termoaktywna - apartamenty Zakopane

Bezpieczeństwo i wygoda na szlaku górskim to dwie rzeczy, które intuicyjnie nie mogą iść ze sobą w parze, ale w obecnej rzeczywistości producenci odzieży i akcesoriów do wspinaczki górskiej i turystyki górskiej, dają możliwość pogodzenia tych dwóch aspektów. Bardzo wiele w tym aspekcie zmienił rozwój materiałoznawstwa, a więc nauki prowadzącej do tworzenia nowych, funkcjonalnych materiałów – także tekstylnych. Dzięki temu udało się przygotować nie tylko obuwie, które praktycznie nie przepuszcza wody do środka, jednocześnie doskonale wentylując stopę i wyprowadzając z wnętrza buta parę wodną. Ogromny przełom nastąpił także w produkcji odzieży termo aktywnej, a więc takiej, która dostosowuje się zarówno do odpowiedniej ciepłoty organizmu, jak i warunków panujących na zewnątrz.

Obecnie odzież termoaktywna spotykana jest nie tylko w sklepach dla taterników, sklepach dla biegaczy ale też w sklepach z wyposażeniem wysokogórskim,  czy ogólnie rozumianymi działami outdoor. Coraz częściej da się zauważyć rozwój dzianin wykonanych w technologii termoaktywnej chociażby w świecie sportu, gdzie bardzo ważne jest np. dla kolarzy, utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała i uchronienie go przed zamoczeniem, ale także spotyka się je chociażby w sklepach z wyposażeniem dla harcerzy albo myśliwych. Każdy, kto spędza sporo czasu na zewnątrz i to w różnych warunkach pogodowych, powinien w taką odzież termoaktywną się wyposażyć.

Najczęściej spotykane w sklepach i najchętniej wybierane zarówno przez amatorów, jak i kompletnych profesjonalistów, są takie elementy garderoby termoaktywnej, jak chociażby:

  • Bielizna termoaktywna, stanowiąca doskonałe wyposażenie dla absolutnie każdego człowieka w gorszych warunkach pogodowych i przy niższych temperaturach. Dzięki odpowiedniemu przyleganiu do ciała uniemożliwiają jego wychłodzenie lub zmoczenie, a dodatkowo znacznie skutecznie odprowadzają parę wodną czy pot na zewnątrz.
  • Termoaktywna odzież wierzchnia. Szczególnie wskazana w najtrudniejszych warunkach zewnętrznych, dla osób, które muszą być przygotowane na nawet całonocne obozowanie w górach.
  • Akcesoria termoaktywne. Najczęściej spotykane to oczywiście kurtki, spodnie, buty, ale również mogą to być rękawiczki czy skarpety.Wpis powstał przy współracy Apartamenty Tatry  – Vizitzakopane.pl
Share:
SIMPLE SIDE TAB