Uprzęże wspinaczkowe, karabinki, ekspresy i liny

sprzęt wspinaczkowy w górach?

Ilość i różnorodność wszelakich przyrządów wspinaczkowych oraz asekuracyjnych może przyprawić każdego o zawrót głowy. Profesjonaliści przeważnie metodą prób i błędów lub opierając się na rekomendacjach innych wspinaczy, przeważnie mają bardzo dokładnie wybrane zaufane marki oraz rozwiązania technologiczne, które pasują im najlepiej. Podstawowy podział najróżniejszych przyrządów asekuracyjnych intuicyjnie może być poprowadzony wzdłuż osi podziału amator – profesjonalista. Bardzo często jednak na współczesnych szlakach w ramach jednej ekspedycji spotykają się amatorzy dobrze zorganizowani pod przewodnictwem doświadczonego alpinisty, taternika czy ratownika wysokogórskiego.

  • Nie zwalnia to ich oczywiście z zadbania o odpowiednie wyposażenie, do którego zaliczyć trzeba w pierwszej kolejności:
  • Uprzęże wspinaczkowe. Jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia każdego wspinacza zdobywającego wyższe góry jak Tatry. Uprzęże biodrowe to najbardziej popularne i najczęściej spotykane na szlakach uprzęże, chociaż adekwatne przede wszystkim to wspinaczek skałkowych czy na sztucznych ściankach i przy niższym poziomie trudności. Są one jednak mniej elastyczne i wytrzymałe, za to bardzo uniwersalne. Uprząż piersiowa może natomiast, w zależności od swojej konstrukcji, utrudniać nieco wykonywanie różnych prac wspinaczkowych z wykorzystaniem obu rąk. Z kolei uprzęże jednorozmiarowe są rozwiązaniem najprostszym do założenia czy asekurowania.
  • Karabinki występują w wielu różnych wariantach i tworzone są z różnych materiałów. Najczęściej wykorzystywaniu przy budowaniu stanowisk wysokogórskich są oczywiście karabinki aluminiowe oraz stalowe. Często stosowanym podziałek wśród karabinków jest też podział na modele owalne oraz konstrukcje typu D, ze zdecydowanie większym prześwitem. Istnieją wersje zakręcane – klasyczne, niezakręcane oraz półautomatyczne.
    Specjalne ekspresy wspinaczkowe. To układ dwóch karabinków połączonych ze sobą dość sztywną i wytrzymałą taśmą. Gwarantują one chociażby lepsze prowadzenie liny, zabezpieczają ją przed ryzykiem wyciągnięcia kości, a także lepiej rozkłada nacisk sił na cały układ asekuracyjny.
Share:
SIMPLE SIDE TAB